ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASI

Araç Satış Sınırlaması Davası Avukatı

Araç satış sınırlaması ile ikinci el araç ticaretiyle iştigal edenlerin belirli bir süreyi ve kilometreyi doldurmayan araçları satması yasaklanmıştır. Bu kapsamda aşağıda, araç satış sınırlaması getiren düzenleme, sınırlamanın kimleri kapsadığı, araç satış sınırlamasının kaç ay ve kilometre ile sınırlı olduğu, araç satış sınırlamasının geçerli olacağı zaman aralığı, sınırlamanın uzatılıp uzatılamayacağı ve önceden alınan araçlarda geçerli olup olmadığı ayrıntılı bir şekilde incelenecektir.

A- ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASI GETİREN DÜZENLEME?

Araç satış sınırlaması, 16.08.2022 tarih ve 31925 sayılı “İkinci El Motorlu Taşıtların Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile getirilmiştir.

B- ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASI KİMLERİ KAPSIYOR?

Araç satış sınırlaması, ikinci el araç ticaretiyle iştigal edenleri kapsamaktadır. İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, ilk tescil tarihinden itibaren belirli bir süre otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını yapamayacaklardır.

C- ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASI KAÇ AY SÜRÜYOR?

İkinci el kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler, ilk tescil tarihinden itibaren 6 ay boyunca otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını yapamayacaklardır. Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra ilk tescili yapılan araçlar ise 6 ay beklendikten sonra satılabileceklerdir.

D- ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASI KAÇ KİLOMETREYE KADAR GEÇERLİDİR?

İkinci el araç ticaretiyle iştigal edenler, ilk tescilden itibaren 6 bin kilometre geçmedikçe otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanmasını veya satışını yapamayacaklardır. Dolayısıyla ikinci el araç ticareti yapanların yeni araç alarak hiç kullanmadan satış yapması yasaklanmıştır.

E- ARAÇ SATIŞINDA 6 AY VE 6 BİN KM BERABER Mİ GERÇEKLEŞMELİDİR?

Araç satışına sınırlama getiren düzenlemenin ifade şekli ile düzenlemede kullanılan “ve” bağlacı 6 ay ile 6 bin kilometre şartlarının birlikte arandığı göstermektedir. Bu sebeple, ilk tescilden itibaren 6 ay geçmiş olsa da 6 bin kilometre aşılmadıkça veya 6 bin kilometre aşılsa olsa da 6 ay geçmedikçe söz konusu araçların satışı yapılamayacaktır.

F- ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASI NE ZAMAN BİTİYOR?

İkinci el araç ticaretiyle iştigal edenlere, otomobil ve arazi taşıtlarının pazarlanması veya satışına ilişkin getirilen sınırlama 01.07.2023 tarihine kadar geçerlidir. Bu tarihten sonra satış sınırlaması getiren düzenleme yürürlükten kalkacağı için ikinci el araç ticaretiyle iştigal edenler süre ve kilometre sınırlaması olmaksızın bu araçları satabileceklerdir.

G- ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASI UZUYOR MU?

Araç satışına ilişkin getirilen sınırlama 01.07.2023 tarihinde sona erse de ilgili yönetmelikle bu sürenin uzatılmasına ilişkin Bakanlığa yetki verilmiştir. Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı sınırlamayı 6 ay, bir diğer ifadeyle 01.01.2024 tarihine kadar uzatabilecektir.

H- ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASININ DOLAYLI SATIŞLA AŞILIP AŞILAMAYACAĞI

Araç satış sınırlaması hususunda ikinci el araç ticaretiyle iştigal edenlerin yeni aldıkları araçları sınırlamaya konu olmayan kişiler üzerine tescil ettirerek satış yapılabilecekleri akla gelebilir. Ancak ilgili yönetmelikte doğrudan satışlar yanında dolaylı satışlar da yasaklandığından sınırlama bu şekilde aşılamayacaktır.

İ- ARAÇ SATIŞ SINIRLAMASI ÖNCEDEN ALINAN ARAÇLARDA DA GEÇERLİ Mİ?

Araç satış sınırlaması önceden alınan araçlarda da geçerlidir. Ancak bu araçların satışı için 15.09.2022 tarihine kadar süre verilmiştir. Dolayısıyla, ikinci el araç ticaretiyle iştigal edenler adına 16.08.2022 tarihinden önce tescil edilen otomobil ve arazi taşıtları 15.09.2022 tarihine kadar pazarlanır veya satılırsa söz konusu sınırlama uygulanmayacaktır. Dolayısıyla bu araçlar 15.09.2022 tarihine kadar satılmazsa süre ve kilometreye ilişkin şartlar sağlanmadan satılamayacaklardır.

J- GENEL BİLGİ

OTOMOBİL SATIŞINA SINIRLAMA

Otomobil satışına sınırlama hususunda yukarıda yer verilen yazıda ayrıntılı değerlendirme yapılmıştır.

İKİNCİ EL OTOMOBİL SATIŞINA SINIR

İkinci el otomobil satışına sınır hususunda yukarıda yer verilen yazıda ayrıntılı değerlendirme yapılmıştır.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINA 6 AY SINIRI

İkinci el araç satışına 6 ay sınırı hususunda yukarıda yer verilen yazıda ayrıntılı değerlendirme yapılmıştır.

İKİNCİ EL ARAÇ SATIŞINA 6 BİN KM SINIRI

İkinci el araç satışına 6 bin km sınırı hususunda yukarıda yer verilen yazıda ayrıntılı değerlendirme yapılmıştır.

ARAÇ ALIM SATIM YENİ DÜZENLEME

Araç alım satım yeni düzenleme hususunda yukarıda yer verilen yazıda ayrıntılı değerlendirme yapılmıştır.

GALERİLERE 0 ARAÇ SATIŞ YASAĞI

Galerilere 0 araç satış yasağı hususunda yukarıda yer verilen yazıda ayrıntılı değerlendirme yapılmıştır.

ARAÇ SATIŞINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Araç satışında dikkat edilecek hususlar yukarıda yer verilen yazıda ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir.

İKİNCİ EL ARAÇTA 6 AY-6 BİN KM ŞARTI

İkinci el araçta 6 ay-6 bin km şartı hususunda yukarıda yer verilen yazıda ayrıntılı değerlendirme yapılmıştır.

İlgili konular için bkz.

https://www.hkavukatlik.com/arac-otv-oraninda-degisiklik/

https://www.hkavukatlik.com/avukatin-tapu-kaydina-erisimi/

https://www.hkavukatlik.com/yuzde-25-kira-artisi/

Abone Ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm Yorumları Gör